ppłk Andrzej Kuczek

Posted: 29 grudnia 2017 in Najnowsze wpisy

W zbiorze fotografii jest kilka przedstawiających oficerów, już w polskich mundurach z lat 20-tych. Postanowiłem choć po części rozpoznać osoby na nich przedstawione i ewentualny ich związek z moim pradziadem. Dość szybko ustaliłem że osoba na prezentowanym

Andrzej Kuczek 001

zdjęciu to rotmistrz Andrzej Kuczek. Jako szeregowy ułan służył w 2puł LP i pewnie stąd znajomość z Ignacym Kuszelą. Skoro pozostało zdjęcie  z późniejszego okresu to pewnie znajomość była jakoś podtrzymywana.  Zdjęcie pochodzi z okresu służby w 9. Pułku Ułanów Małopolskich który stacjonował na kresach w Trembowli. A.Kuczek służył tam przez lata osiągając stanowisko zastępcy dowódcy pułku. W 1936 roku został wyznaczony na dowódcę 12 Pułku Ułanów Podolskich którym dowodził w kampanii wrześniowej min. w bitwie pod Mokrą. W kwietniu 1940 roku został zamordowany przez Sowietów w Charkowie, widnieje na Liście Katyńskiej.

Reklamy
Komentarze
 1. Wacław Kuczek pisze:

  To nie jest ppłk Andrzej Kuczek.

  Polubienie

  • ignacykuszela pisze:

   Witam,
   A może coś więcej. Oczywiście nie upieram się ale: zdjęcie niewątpliwie przedstawia rotmistrza 9 Pułku Ułanów Małopolskich, który wcześniej służył w Legionach w 2 puł, był odznaczony VM i KW. Mundur wskazuje że to pierwsza połowa lat 20-tych. Te wszystkie szczegóły pasują tylko do jednego oficera w tym czasie służącego w 9puł. Aparycja dość podobna do zdjęć z lat 30-tych, choć przyznaje że wątpliwości też mam.
   Pozdrawiam
   P.K.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s