1914-1918

            Wojna zastała Ignacego Kuszelę w Sosnowcu. 15 sierpnia ochotniczo zgłosił się do Legionów i otrzymał przydział do Polskiej Organizacji Narodowej P.O.W z zadaniem prowadzenia działalność werbunkowej do Legionów („do werbunku i propagowania ideologii legionowej”[1]) . W tym czasie współpracuje min. z późniejszymi generałami  Leonem Berbeckim i Romanem Góreckim, szczególnie kontakt z tym drugim ukierunkuje jego drogę wojskową w stronę intendentury (dzisiaj powiedzielibyśmy logistyki). Po rozwiązaniu PON został w grudniu na krótko internowany przez Niemców i wysłany do Morawskie Ostrawy. W Bystrzycy na Śląsku Cieszyńskim zgłosił się, jako szeregowy do kadry batalionu zapasowego por.Andrzeja Galicy (późniejszy generał twórca jednostek  piechoty górskiej w II RP) z batalionem przybył do Królestwa.  Po przybyciu do Sławkowa w styczniu 1915 roku rozpoczął szkołę podoficerów liniowych którą ukończył 12 czerwca. Jako sierżant  został przydzielony do 1 kompanii batalionu zapasowego dowodzonej przez  Kordiana Zamorskiego , późniejszego generała komendanta głównego Policji Państwowej II RP. Następnie został skierowany na kurs podoficerów rachunkowych w rodzinnym Noworadomsku. Znamienne jest że prowadzi go chor.Piotr Górecki z którym rozpoczynał działalność legionową. Domniemywać należy że na kursie nie znalazł się przypadkowo a decydujące było wykształcenie. W rodzinnym mieście prowadził działalność werbunkową do Legionów. Po ukończeniu kursu sierż.Kuszelę skierowano jako sierżanta kompanijnego (odpowiednik dzisiejszego szefa kompanii w WP)  do Kamieńska do kadry 1 batalionu 4pp LP z zadaniem jego formowania. Po sformowaniu 4pp przeniesiono sierż.Kuszelę do Rozprzy tym razem do formowania 6pp LP. Po sformowaniu pułku pozostał w jego strukturach z przydziałem sierżanta 3 oddziału karabinów maszynowych dowodzonego przez ppor.Władysława Kozaka. Z jednostką wyruszył na front. Pułkiem w tym czasie dowodził mjr  Mieczysław Norwid-Neugebauer (generał w II RP).  

           We wrześniu 6pp wyruszył na front (Kowel – Zajczewsko na Wołyniu). Pierwsze otrzymane zadanie to sforsowanie Stochodu i utworzenie przyczółka w rejonie Trojanówki. 6. pp dotarł do położonych zaledwie kilka kilometrów od Styru wsi Kołodia i Miedwieże Wielkie, gdzie od 1 do 3 października przeszedł swój chrzest bojowy. 21 października oddziały legionowe dotarły do Okońska położonego pomiędzy Maniewiczami a Jabłonką, skąd ruszyły do natarcia. Bezpośredni atak na wieś przeprowadził I batalion 1. pp, a w tym samym czasie 6. pp wykonał manewr oskrzydlający, dzięki któremu udało się zdobyć okopy wroga i wziąć do niewoli ponad 200 jeńców. Sierż. Kuszela czynnie bierze udział w walkach za które otrzymuje austriacki Srebrny Krzyż Zasługi z Koroną. Z tego okresu prezentuję w Galerii – 1916 szereg zdjęć. W listopadzie pułk przechodzi do odwodu II Brygady LP. 

        pieczęćW grudniu 1915 rozkazem nr 919/Op. Komenda Legionów wydała nakaz przeformowania dwóch samodzielnych  dywizjonów kawalerii LP w 2 pułk ułanów i jako datę wyznaczyła 1 stycznia 1916. Sierż.Kuszela czynnie wziął udział w tworzeniu tej jednostki i został do niej przydzielony. Do końca marca pułk poszczególnymi dywizjonami pełnił służbę w okopach, zastępując piechotę. Następnie pułk przeszedł do Czewla pomiędzy Kowlem a Brześciem gdzie rozpoczyna szkolenie i tworzenie nowych szwadronów. W maju ruszyła ofensywa rosyjska w związku z czym przerwano szkolenie i  pułk odszedł do Miniewicz  jako odwód Legionów. Latem, w lipcu i sierpniu jednostka walczyła z napierającymi oddziałami rosyjskimi i wycofała się znad Styru na Stochod[2]. 18 sierpień  sierż. Kuszela został mianowany chorążym (pierwszy stopień oficerski w CK Armii i w Legionach) i objął dowództwo oddziału sztabowego. W tym okresie był  dwukrotnie wyróżniany pochwałą komendy Legionów „za wzorowe prowadzenie prowiantury i dobre wyżywienie pułku”[3]. 10 października pułk przeszedł do Baranowicz.  27 listopada pułk wyruszył transportem kolejowym z Nowej Myszy (Baranowicze) do Królewca by 28 osiągnąć Mińsk Mazowiecki który stał się jego garnizonem na kilka miesięcy. O szczegółach pobytu jednostki w Mińsku Mazowieckim możemy przeczytać w ciekawym artykule w roczniku Mińsko Mazowieckim. 1 grudnia 1916 roku formacja wzięła udział we wkroczeniu Legionów Polskich do Warszawy, (seria zdjęć z tego wydarzenia Galeria 1916).  W Mińsku Mazowieckim jednostka szkoli się i bierze udział w życiu miasta (Galeria – 1917). Ignacy Kuszela obijał funkcję oficera prowiantowego pułku i z dniem 1 kwietnia 1917 roku został mianowany podporucznikiem[4].  W czasie kryzysu przysięgowego, w lipcu 1917 ppor.Kuszela prawdopodobnie jak większość oficerów i szeregowych pułku złożył przysięgę. Jednostki legionowe przekształcono w Polski Korpus Posiłkowy. 24 sierpnia 2 puł. Opuścił Mińsk Mazowiecki i udał się do Medyki. W listopadzie  przeszedł na Bukowinę i kwaterował w Orzechylibach jako odwód II Brygady LP. Następnie udał się do Synowca Wyżnego koło Stryja. 2 puł. LP przestał istnieć 19 lutego 1918 r., gdy po przejściu II Brygady przez front pod Rarańczą (na znak protestu przeciwko polityce władz austriackich w sprawie polskiej) formacje austriackie otoczyły pułk i zmusiły go do złożenia broni. Ppor. Kuszela został osadzony w obozie internowania w Dulfalva na Węgrzech (obecnie Ukraina). Z obozu został zwolniony 20 sierpnia 1918r. i udał się natychmiast do rodzinnego Radomska gdzie rozpoczął działanie w P.O.W. 6 listopada wstępuje w szeregi odradzającego się Wojska Polskiego z zatwierdzeniem stopnia oficerskiego posiadanego w Legionach.

[1] Akta personalne kpt.rez.Ignacego Kuszeli – życiorys – Centralne Archiwum Wojskowe (CAW) Warszawa.

[2] 2 Pułk Szwoleżerów Rokitańskich, Krzysztof Mijakowski (red) – str. 20, Warszawa 2012.

[3] Akta personalne kpt.rez.Ignacego Kuszeli – życiorys – Centralne Archiwum Wojskowe (CAW) Warszawa.

[4] Tamże – główna karta ewidencyjna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s