GALERIA FOTOGRAFII

                    To chyba najbardziej interesująca część tej strony. Galeria skanowanych, oryginalnych zdjęć z mojej kolekcji rodzinnej. Zdjęć nie poddawałem retuszowi ani obróbce komputerowej aby zachować ich klimat i autentyczność. Jedynką ingerencją było docięcie i dodanie adresu strony. Większość zdjęć nigdy i nigdzie nie była publikowana. Choć nie wykluczam że ich odbitki mogły być już gdzieś publikowane.  Budowa galerii będzie trwała jakiś czas (cała kolekcja liczy dokładnie 254 fotografie). Chciałbym pokazać jak prowadziłem identyfikacje zdjęć a także szczegółowo opisać te które udało mi się ustalić co do miejsca, czasu i postaci.

Aeroplan

Zdjęcie zostało zidentyfikowane dzięki wymianie informacji na forum Austro Węgry..

Zdjęcia zostaną podzielone podzielono na lata lub okresy:  1915, 1916, 1917, 1918, okres międzywojenny, po II wojnie światowej. Rok 1917 podzieliłem na kilka zakładek związanych z konkretnymi wydarzeniami i miejscami które udało się ustalić . Na początek,  jako  pewien  prolog  kilka   fotografii jeszcze bez opisów, których jeszcze nie zidentyfikowałem. 

Aby dostrzec wiele ciekawych szczegółów na fotografiach należy kliknąć na zdjęcie i powiększyć. Wiem że to oczywiste ale pominięcie tej czynności nie odda do końca jakości zdjęć i ich klimatu.

 2014-07-16 14-37-46_0034


 

 

 

 

Poniższe zdjęcie pierwotnie umieszczone w zakładce 1915, okazało się fotografią przedstawiającą zupełnie inne osoby. Dzięki dyskusji  (znowu potwierdzająca wielka wiedzę forumowiczów na temat barwy i broni) na forum o Austro-Węgry. (dyskusja tutaj) ujawniły się nowe fakty co do datowania (na podstawie detali) i osób . Pozostawiłem pierwotny opis.

portret Kuszela, Olczyk -1915

Rok 1915. Ignacy Kuszela jako sierżant 6pp LP w czasie przerwy działaniach bojowych. (w listopadzie przeszedł do odwodu). Zdjęcie pamiątkowe wykonane w zakładzie fotograficznym w Kielcach. Z tylu podpis: „Stoję obok strzelca Olczyka który często u mnie bywa” podpis parafka Ignacego Kuszeli, data 14.11.1915 r. Na kołnierzu dystynkcje podoficerskie obowiązujące w Legionach (wężyk podoficerski i trzy gwiazdki). Nad lewą kieszenią baretka żelaznego krzyża zasługi z koroną. Na prawej kieszeni niezidentyfikowana odznaka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s